ביוטק | המכללה האקדמית תל חי

ביוטק

ביוטק

ביוטק

קרה לכם פעם שחשבתם איך אפשר לעצור את ההזדקנות שלכם? או שאולי הייתם רוצים להיות חלק מתהליך ולהפוך את העולם למקום טוב יותר, במיוחד בכל הקשור למצב הסוציו-אקונומי העולמי? אם עניתם לעצמכם כן, (אפילו אם רק בלב בלי שאף אחד ישמע) המאמר הזה הוא בשבילכם. מסתבר שישנם לא מעט חברות אשר עובדות ועמלות וחברות מחקר שחוקרות את הנושאים הללו בשקדנות. לתחום זה קוראים ביוטק, ובמאמר זה ננסה להסביר על קצה מזלג מהו התחום, שמתפתח מאוד בשנים האחרונות בעולם בכלל ובישראל בפרט.

אז מה זה ביוטק?

ביוטק זה שם קיצור לתחום שנקרא ביוטכנולוגיה, זה תחום מחקרי ופיתוח, שמשתמש במהלכי החיים ובמערכות הביולוגית, למטרת פיתוח מגוון תחומים כמו רפואה, תעשייה, קוסמטיקה וחקלאות, וכל זה על מנת שלכולנו יהיה עולם מתקדם וטוב יותר. בדרך כלל החוקרים משתמשים ברקמות או תאים של בעלי חיים, צמחים וחיידקים, ובודקים את תנאי הגידול ותהליך החיים שלהם, על מנת לראות אלו פתרונות ניתן להחיל על חיי האדם. למרות שתחום זה התפתח מאוד בשנים האחרונות מסתבר שזהו תחום עתיק, שיש לו ראיות עוד מתקופת התנ"ך, כאשר האדם הכין לחם, ועיבד את הצמחים למטרת בגדים.

במה ביוטק עוזר לנו?

כאמור תחום זה נמצא בפיתוח מתמיד, ובזכות הביוטק כיום ניתן לחזות בכמה פתרונות משמעותיים שלא היו קודם לכן. ראשית, בזכות הביוטק, כיום ישנן תרופות חדשניות אשר נלחמות בסרטן, ומחלות שבעבר היו נחשבות לחשוכות מרפא. שנית, קיימים לא מעט תכשירים שמסייעים "להילחם" בזקנה, בין אם זה תכשירים לפנים למניעת קמטים, ובין אם זה ויטמנים שונים שמחזקים את הגוף יותר מאשר בעבר. כמו כן ניתן גם לראות את השלכות ההתקדמות של הביוטק במזון שאנו אוכלים, כאשר קיים מגוון רחב של מזון טבעי וטבעוני, אשר מהווים תחליפים לבשר, חלב ודגים, ומהם ניתן להפיק ויטמנים וערכים תזונתיים שלא נופלים מהמקור.

ביוטק בישראל

מדינת ישראל ידועה בהתקדמות הטכנולוגית המהירה והמתקדמת שלה. כך גם תחום הביוטק נמצא במגמת התפתחות תמידית, ותעשייה זו קיימת כבר יותר מ-15 שנים. כיום יש יותר מאלף חברות העוסקות בתחום, ומעל לארבעים אלף עובדים. בישראל התחומים שהביוטק בעיקר עוסק בהם הם מדעי החיים, וכל מה שקשור בסביבה נקייה יותר. כיום יש כמה חברות שכבר נחשבות למובילות בעולם, שהן תוצרת כחול לבן, ואין ספק שעם ההתפחות המרשימה של התחום, זה רק עניין של זמן עד שישראל תהיה מעצמה גם כאן.