דבר ראש החוג | המכללה האקדמית תל חי

דבר ראש החוג

דבר ראש החוג

החוג למדעי הסביבה הוקם עם הקמת המכללה האקדמית בשנת 1995 (בהתחלה במשולב עם ביוטכנולוגיה) בכדי להתמודד עם אתגרים הסביבתיים וההשלכות שלהם. החוג משלב לימודי מקצועות היסוד המדעיים ברמה הגבוהה ביותר לתחום מדעי החיים, עם ידע המכסה בהסתכלות רחבה את כל ההיבטים הרלוונטים להתמודדות עם בעיות סביבתיות. בוגר שלנו מקבל תואר ראשון במדעי הסביבה .B.Sc.
במרכזה של התפישה החוגית עומדת ההכרה שאנשי מדעי הסביבה נדרשים לרוחב יריעה בנושאים אקולוגיים, גיאוגרפיים, נושאי קרקע - מים - אטמוספרה וכל אלו ברמה מעמיקה ולעיתים תוך שילוב הבטים כמותיים. זאת מכיוון שללא הפרספקטיבה הרחבה והכלים הנרחבים המגיעים ממדעי היסוד, אי להתמודד באופן אמיתי עם נושאים סביבתיים, כולל אספקטים חברתיים וכלכליים. מבט רחב שכזה לא ניתן להשגה, ללא לימוד מעמיק של התחומים המתמטיים והכמותיים, שרק שליטה בהם מאפשרת ניתוח, הסבר, חקירה ושיפור של ההיבטים איכותיים שהוזכרו. כמשפט מסכם נוכל לומר שאנחנו משוכנעים שמודעות סביבתית ושאיפה לקיימות הם צעד ראשון- אך לשם פתרון אמיתי של בעיות, נדרש העומק והרוחב המדעיים, מכיוון שבלעדיהם – הטיפול בסביבה נותר בגדר סיסמאות בלבד.
 

ההישגים של הבוגרים בתכנית זו, והשתלבותם במחקר, הוראה, ועשייה סביבתית - הם עדות לחיוניות התפישה שלנו. הכלים, החשיבה והרקע המדעי הנרחב מסייעים לבוגרי החוג להוביל שינויים אלו כמדענים, חוקרים או מנטרי תהליכים (monitoring) במגוון תפקידי מפתח בכל התחומים הרלוונטיים: משרדי ממשלה, מחלקות סביבתיות ברשויות, ארגונים ומפעלים, עמותות סביבתיות מובילות, ובחינוך סביבתי. הגאווה שלנו הוא בהשתלבות הנרחבת של בוגרים בחברות "טכנולוגית עילית סביבתית" (CleanTech) שבשנים האחרונות קמות בכל העולם ובארץ בפרט, ומתמקדות במתן פתרונות מתקדמים לבעיות סביבתיות בוערות בתחום המחזור, האנרגיה, המים, המזון, ועוד.
לחוג אישור מהמל"ג לתכנית דו חוגית, אותה ניתן לשלב עם חוגים נוספים במכללה המאפשרים גם הם מסלול דו חוגי כמו מדעי המחשב (מעניק B.Sc.), מזרח אסיה, כלכלה, חינוך, ורב תחומי (מעניקות B.A). תכניות כאלו מאפשרות לסטודנטים המתעניינים ביותר מתחום אחד ללמוד במסלול המשלב את כל תחומי העניין שלהם. לדוגמה, שילוב מדעי המחשב ומדעי הסביבה מאפשר להתקדם בנושאי מיטוב (אופטימזציה) של תהליכים סביבתיים. שילוב כלכלה ומדעי סביבה עשוי לסייע למבקשים להתמודד עם האתגרים של פתרונות סביבתיים "משתלמים" כלכלית.


  *   תואר ) B.Sc תואר ראשון במדעים) בסיום הלימודים במסלול החד חוגי (סוג התואר במסלול הדו חוגי תלוי בחוג הנוסף)
   *   סגל אקדמי מוביל בעל ניסיון מחקרי ומעשי בתעשייה הסביבתית (CleanTech), חקלאות מדייקת, ממשק שמורות טבע, ניהול ויעוץ סביבתי, עמותות סביבתיות ועוד.

הבוגרים שלנו משתלבים ואף מצטיינים בכל המסלולים רלוונטיים להמשך לימודים לתארים מתקדמים בכל המוסדות בארץ!

לאלו הרואים חזון בחינוך סביבתי, יש אפשרות להשלים לתעודת הוראה בביולוגיה במסגרת יום בשבוע בשנה רביעית או לחילופין, אפשרות המשך לתואר שני M Teach
  *   קורסי בחירה ייחודיים ומעבדות מתקדמות כהכנה מעשית למקצוע.
  *   יחס אישי וליווי צמוד לאורך כל הדרך מהמרצים ומהסגל המנהלי.

 

אפשרות בשנה ג' להשתלב בתעשיה במלגת השתלמות במסגרת פרוייקט "תל חי-טק"

אפשרות בשנה ג' לביצוע פרוייקט מחקר ייחודי בנושא המעניין ישירות את הסטודנט

אפשרות לשלב קורס מהמכון הבינאוניברסיטאי באילת
  *   מרכז תמיכה לסטודנטים לקויי למידה ("חממה"), מהמובילים בארץ ומהידועים בעולם.
  *   חונכות אישית ותגבורים לימודיים למתקשים בלימודים.
  *   אווירת קמפוס מיוחדת שיש רק במכללת תל חי.

בואו ללמוד אתנו!

בברכה,
פרופ' גיורא ריטבו
ראש החוג